INFO OM VAKUUMTOALETTERNA

Viktigt att veta vad gäller handhavande av vakuumtoaletten.

* Då rören i vårt vakuumsystem endast har en diameter på 46mm får endast vanligt toalettpapper användas!

* Inget annat får spolas ner!

* Har huset stått tomt mer än ca en månad? Spola en gång för att se att allt fungerar.

* Innan ni lämnar huset för en längre tid, ca en månad, spola och se till att det står vatten kvar. Om så inte är fallet tyder det på ett läckage. Har ni kran på vakuumledningen, stäng den!

* Försvinner vattnet i toalettstolen? Koka upp ca 2 liter vatten och slå i. Om vattnet då försvinner, behövs en reparation. Om det hörs något biljud från toaletten kan detta tyda på läckage och är något som behöver åtgärdas.

Det är alltid fastighetsägarens skyldighet att informera hyresgästen om ovan regler.

Vid driftstörning i vakuumsystemet som kräver felsökning debiteras fastighetsägaren som har orsakat detta.

Vid problem med toalettstolen kan kontakt tas med:

Villa o VVS Österlen AB

Jerry Håkansson. Tel: 0704-74 08 44

Sjögrens Rör Österlen AB

Viktor Sjögren. Tel: 0705-66 48 87

/Styrelsen

VATTENAVSTÄNGNINGAR I GATAN.

Vattenavstängningarna som finns ute i gatan och som går in till respektive fastighet får inte röras av fastighetsägaren. Dessa få endast hanteras av styrelsen och dess VA-ansvarige. Kontakta styrelsen om avstängning krävs.

 

 

VA info vid nyinstallation

VA – RAPPORT 2019

VA – KARTA 2019

UTFALL VAKUUM SYSTEM 2016-2023

Tömningsschema 2025/2026 V. 43-08

Vattenanalyser

Gyllebosjö samfällighet är ålagda av Ystad-Österlens miljöförvaltning att lämna vattenprov vid 4 tillfällen/år. Dessa prover tas i Februari, Maj, Augusti och November.

Mikrobiologiska prover tas på både utgående vatten och hos användare ute på området. Utgående vatten är det filtrerade vattnet som går ut till fastigheterna i området efter att det har gått genom filter, radonett och hydroforen i pumphuset. Proverna hos användare tas alternerande på olika fastigheter i området som inte har någon ytterligare filtrering installerad i sin fastighet.

En gång per år tar vi även prover på råvattnet. Vart annat år så tas en utvidgad kemisk analys. Provsvaren redovisas här nedan.

* Bakteriell analys utgående vatten 25-08

* Bakteriell analys användare 25-08

* Kemisk analys användare 25-08

* Bakteriell analys utgående vatten 25-05

* Kemisk analys utgående vatten 25-05

* Bakteriell analys användare 25-05

* Kemisk analys användare 25-05

* Bakteriell analys råvatten 25-05

* Kemisk analys råvatten 25-05

* Bakteriell analys utgående vatten 25-02 

* Bakteriell analys användare 25-02

* Kemisk analys användare 25-02

* Kemisk analys utvidgad 2024

 

 

Pin It on Pinterest

Share This